Piłka nożna

Piłka nożna w obecnych czasach uznawana jest za najpopularniejszą grę sportową na całym świecie. Od ponad 100 lat ( pierwszy raz miało o to miejsce 1900 roku) jest również dyscypliną w której zawodnicy rywalizują o medale w letnich igrzyskach olimpijskich. Główną organizacją, która dba o ład i porządek wszystkich rozgrywek związanych z piłką nożną jest Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA). Federacja zrzesza ponad 5 milionów sędziów oraz ponad 200 lokalnych federacji podporządkowanych prawom i zasadom FIFA. Ogólną zasadą meczu piłki nożnej jest rywalizacja pomiędzy dwiema drużynami, które dozwolonymi sposobami mają za zadanie umieszczenie piłki w bramce swojego przeciwnika. Zwycięża drużyna która zrobi to większą ilość razy ( w meczach niepucharowych dopuszczalny jest wynik remisowy bez konieczności wyłaniania zwycięzcy). Mecz podzielony jest na dwie połowy trwające po 45 minut każda. Rozmiary boiska na których toczy się rywalizacja muszą być następujące: szerokość 45-90 metrów, natomiast długość 90-120 metrów. Ważne by boisko miało kształt prostokąta.