Banany to jedne z chętniej kupowanych u nas owoców egzotycznych.

Banany zawierają także magnez, który jest nazywany „antystresowym makroelementem”. Magnez korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, działanie mięśni, bierze udział w procesie tworzenia kości i zębów. Banany są także jednym z najlepszych źródeł kwasu foliowego, związku pełniącego ważną rolę w procesie kształtowania się układu nerwowego u płodu. Z tego powodu kobiety w ciąży powinny często sięgać po te owoce. Kwas foliowy, zawarty w bananach, chroni także organizm przed powstawaniem procesów nowotworowych, korzystnie działa na układ nerwowy i mózg, a także poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.
Banany zawierają duże ilości beta-karotenu a także liczne witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B11, B12, a także witaminy C, D, E i K. Dzięki temu, że owoce są osłonięte przez grubą skórę, mamy pewność, że zawarte w nich witaminy nie uległy zniszczeniu. W bananach znajduje się także bardzo dużo mikroelementów: miedź, cynk, selen, fluor, żelazo, mangan i jod.
Mimo tego, że jabłka mają kwaśny smak wykazują działanie odkwaszające, ponieważ zawierają w swoim składzie dużą ilość minerałów zasadowych – soli potasu, czyli związku odgrywającego ważną rolę w procesie gospodarki wodnej organizmu. Zawartość żelaza w owocach zapobiega powstawaniu anemii. Ponad to jabłka wykazują działanie moczopędne i mogą przyczyniać się do zmniejszenia obrzęków nóg. Jabłka spożywane w stanie surowym działają wzmacniająco n pracę serca, a także układ nerwowy. Poprawiają pracę wątroby. W ich składzie występują duże ilości błonnika roślinnego, pektyn i kwercetyna. Zawarte w jabłkach przeciwutleniacze takie jak zaliczana do polifenoli kwercetyna, mają działanie przeciwnowotworowe, szczególnie w zapobieganiu nowotworom jelita grubego i wątroby, ponad to ochraniają układ nerwowy przez nadmiernym stresem i dzięki temu przeciwdziałają chorobom wieku starczego Alzheimera i Parkinsona. Jabłka gotowane lub tarte są polecane w przypadku biegunek występujących u małych dzieci, a w przypadku dorosłych, gdy występują objawy niestrawności oraz w chorobie wrzodowej. Korzystnie wpływają na perystaltykę jelit.
Borówki są bardzo dobrym źródłem kwasu foliowego, flawonoidów i fito estrogenów. Ponad to są bardzo bogate w błonnik pokarmowy. Spożywanie tych owoców pomaga w zwalczaniu wolnych rodników, a także wirusów i bakterii. Powinny je jeść osoby, które cierpią na wysoki poziom cholesterolu, gdyż owoce te znacząco go obniżają. Zawarte w czarnych jagodach substancje biorą udział w procesie powstawania czerwonych krwinek, dzięki temu skutecznie zapobiegają powstawaniu anemii, a także przyczyniają się do uelastycznienia naczyń krwionośnych. Są szczególnie polecane osobom z wadami wzroku, ponieważ ich składniki zapobiegają rozwojowi jaskry i zaćmy.
Z kolei liście czarnej borówki zawierają liczne olejki eteryczne, antocyjany oraz glikozydy fenolowe, głównie arbutynę. Są także źródłem garbników; substancji ściągających, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, hamują wydzielanie potu i łoju, przez co są stosowane w przypadku leczenia trądziku, grzybicy oraz u osób skarżących się na nadmierną potliwość.
Brokuły są także uznawane za warzywo młodości. Działają odmładzająco na nasz układ odpornościowy. Pomagają zapobiegać chorobom wieku starczego, a zawarte w nich związki zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia. Z tego powodu powinny się znaleźć w diecie każdej kobiety pragnącej jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem. O brokułach powinny pamiętać także kobiety w ciąży.
Jedząc brokuły unikniemy depresji. W przypadku kobiet bardzo dobrze poprawiają samopoczucie w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a także są odpowiedzialne za usuwanie toksyn z organizmu. Zapobiegają anemii u dzieci i kobiet w ciąży. Dodatkowo wspomagają prawidłowy rozwój płodu stanowiąc źródło niezbędnego do rozwoju układu nerwowego kwasu foliowego, przyczyniają się także do ochrony DNA.
W okresie dojrzewania powinny być spożywane przez młodzież, a w szczególności przez osoby, które borykają się z chorobami skóry i uciążliwym trądzikiem. Warto więc, aby jak najczęściej gościły na talerzu.